| www.mamcarz.art.pl |

Jerzy Mamcarz i Paweł Sztompke w studiu radiowej Jedynki
środa, 07 czerwca 2023

Za nami siedemnasta odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty "Moja Wolności". Po raz kolejny uczestnicy zmierzyli się z utworami wybitnego poety, dramaturga, satyryka, tekściarza i malarza. - Jonasz miał taką znakomitą przewagę nad niektórymi znakomitymi autorami, że tak samo poruszał się w poezji, satyrze i piosence - opowiada pomysłodawca festiwalu Jerzy Mamcarz.

"Tak samo poruszał się w poezji, satyrze i piosence". Jerzy Mamcarz o Jonaszu Kofcie
Jonasz Kofta był autorem tekstów, m.in. do piosenek: "Wakacje z blondynką", "Radość o poranku", "Śpiewać każdy może", "Jej portret", "Samba przed rozstaniem", a także wykonawcą wielu popularnych przebojów. Wierszowane felietony publikował w "Polityce". Od 1964 roku współpracował z Programem III Polskiego Radia, gdzie współtworzył "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy".

Jerzy Mamcarz, gość "Muzycznej Jedynki" przyznaje w rozmowie z Pawłem Sztompke, że organizacja pierwszej edycji festiwalu była dużym wyzwaniem.
- Niewiele młodych osób śpiewało Jonasza. W tym czasie w Warszawie był jedynie festiwal im. Agnieszki Osieckiej - tłumaczy Jerzy Mamcarz i dodaje, że twórczość Kofty była postrzegana jako "zbyt literacka i kulturalna".

- Uruchomiłem projekt i od wielu lat ma on bardzo wysoki poziom wykonawczy - mówi organizator festiwalu im. Jonasza Kofty.
- Przyznam, że laureaci to zwykle absolwenci szkół muzycznych i aktorskich. Tak było oczywiście i w tym roku - dodaje.

Festiwal na bis
Organizowany przez Stowarzyszenie Warszawska Scena Bardów oraz Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, jest otwartym konkursem wokalnym dla zespołów oraz solistów amatorów i profesjonalistów. Wszyscy wykonawcy podczas festiwalu zaprezentowali dwa utwory słowno-muzyczne, w tym minimum jeden utwór autorstwa Jonasza Kofty.

Podobnie jak w ubiegłym roku, Koncert Finałowy w ramach wydarzenia zostanie przeniesiony na Podkarpacie. Laureaci konkursu zaprezentują się 1 lipca w Przecławiu. - W minionym roku koncert okazał się wielkim sukcesem i był pięknie odebrany przez miejscową publiczność. Podobnie będzie w tym roku - zapowiada Jerzy Mamcarz.

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadził: Paweł Sztompke
Gość: Jerzy Mamcarz (poeta, kompozytor, organizator festiwalu im. Jonasz Kofty)
Data emisji: 7.06.2023 r.
Godzina emisji: 14.33

wstecz  
stat4u