| www.mamcarz.art.pl |

Jeszcze tańcza ogrody, wydanie książkowe
piątek, 02 grudnia 2011

1 1 1

Książka poetycka " …jeszcze tańczą ogrody" z interpretacjami graficznymi Krzysztofa Litwina, wydana przez Dom Wydawniczy Bellona w 1998 roku.

Promocja - Klub Księgarza (27.05.1998) w Warszawie.
śpiew  -  Jerzy  Mamcarz
książkę  prezentował - Krzysztof Daukszewicz
wiersze recytował -  Wojciech Malajkat.

Oraz na 43 Międzynarodowych Targach Książki (16.05.1998 godz.14:00-15:30 Jerzy Mamcarz i Krzysztof Litwin  podpisywali  książkę  na  stoisku  Bellony)


Jerzy Mamcarz słowo
Krzysztof Litwin grafika

Od autora

...drogi nigdy nie są pewne i nie zawsze wiedzą, dokąd prowadzą. A ta moja ścieżka, być może zdziwiona jest, że stoję przed Tobą jako autor.
Tak naprawdę, to przecież nie o to jej chodziło... przynajmniej kiedyś.
Powołano mnie z nadziei - a jestem serpentyną na Balu Dobroczynnym. Od pewnego czasu w dużym rozkroku między dolnym biegiem Wisłoki a centralnym krzykiem Wisły.
Zespolony głównie z futerałem, obnoszę Go, by wypuszczać dźwięki i szarpać struny - również głosowe. Jedynie z tą myślą wędrowało ze mną pióro przemijania, czasem rejestracji.
„...jeszcze tańczą ogrody" - to świadomy ukłon w kierunku poety piosenki, jakim był Jonasz Kofta. Sądzę, że ogrody, o których on śpiewał, choć bardzo przetrzebione, nadal tańczą i będą tańczyć, dopóki potrafimy dostrzec machającą do nas gałązkę... dopóki istnieje radość, gwar ulic, dyskretne spojrzenia, małe i duże sprawy, miłość i wzruszenie... dopóki poezja jeszcze w nas mieszka.
Zatrzymany w trwaniu, gdzieś w piwnicznych zakamarkach pod hasłem Barana, spotkałem pewnego Litwina. Okazał się wyjątkowo normalnym człowiekiem - a to cecha rzadka. To właśnie jego wina, że znajdziesz tu coś do przeczytania i obejrzenia.
Wiara czyni cuda - przede wszystkim wierzyła żona.
J. M.


Co łączy Krzysztofa Litwina i Jerzego Mamcarza do tego stopnia, że pozwolili sobie na wspólną prezentację - tak niby różniących się od siebie formą - artystycznych wypowiedzi? Czy tylko znajomość, przyjaźń...? Pierwszy - artysta-malarz, grafik i aktor, drugi - pieśniarz, kompozytor, poeta. Można powiedzieć, że łączy ich wszystko, jeżeli pod tym pojęciem rozumieć będziemy ich wrażliwość artystyczną, temperament, twórcze niepokoje, obserwacje i komentarze do nich. Połączył ich również krakowski kabaret "Piwnica pod Baranami", w którym poznali się, polubili, znaleźli wspólny język, poczęli snuć wspólne plany ...

Ta książka to owoc tej współpracy a zarazem rozwinięcie płyty CD wydanej przez Polskie Nagrania Edition, pod wspólnym tytułem "... jeszcze tańczą ogrody", w której rysunki Krzysztofa Litwina stanowią specyficznego rodzaju interpretację graficzną poezji Jerzego Mamcarza...


 

Książka zawiera utwory:

Zanim
Bal Dobroczynny
Salon tańczących cieni
Prawdziwe życie
Efemeryda
Krajobraz
Lustro
Jesteś tylko połową
Odrobina koniaku i ... wina
Kolekcjoner
Oko Braille'a
Znów
Piosenka bez związku
Podroby-show
Plotka
Gra przyziemna
Poemat z hakiem
Kaprys leniwych rymów
Petycja do rymu
Prowincja
Pszczeli jam

... jeszcze tańczą ogrody
Jerzy Mamcarz

...jeszcze tańczą ogrody
Na ustach fortepianu
Ogrody naszych spojrzeń
To nic, że jesień...
Zbyt późno
Z poduszek dłoni
Dobrze by było...
Jamais de ma vie
Na skraju pajęczyny w mieście M.
Kap, kap
Rozsada
Świat w kieszeni
Dopadło mnie
Samotne statki parowe
Krótkie mieszkanka
Piosenka o cudzie i innych kłopotach
Gram szczęścia i nadziei
Lustrum
Coraz głośniej

wstecz  
stat4u